Bodláci - Kolemjdoucí

Novinky Oddíl Oddíl živě Plácostroj Kontakty Mapa webu

Bodláci Oddíl živě Kolemjdoucí vyprávění Jak Čikala psala slohovku

Jak Čikala psala slohovku (sepsala Marka)

"Budem psát slohovku." "Na jaký téma?" "Roční období - subjektivně zabarvený popis" "To je dobrý, u toho se dá strašně vymejšlet a můžeš si z toho dělat legraci"
Takhle nějak mohl začínat rozhovor (mezi mnou, Čikalou, Červajs, ze začátku i DCD), který se z plánovaných pár minut protáhl v podstatě na dva dny, který se postupem času změnil na vyprávění a ze kterého se mi v paměti uchovaly jenom základní myšlenky a kosti z kostry příběhu (a že jich je dost) Tímto se omlouvám, jestli (nebo spíš protože) něco zkomolím - nejsem paleontolog.

První nápady byly spíš jednotlivosti, jako "Začaly padat bílé volčky sněhu, každá si našla svého partnera k tanci, a postupně se snášely na větve moudrých smrků, které Příroda přikryla bělostnou peřinou; a všechna zvířátka se běžela podívat na jejich první představení v rudém světle krvavě zapadajícího slunce. Po chvíli vše ztichlo a stromy zalilo stříbrné světlo, ve kterém se vločky bíle třpytily. Ano... byl to měsíc."
"Zářivé oči oblohy upřely svůj pohled na bělostnou krajinu zalitou měsíčním světlem a pomrkávaly do taktu s písničkou, kterou hrál vítr vločkám k tanci..."
Nutno podotknout, že byl leden, po sněhu ani památky a kvetly kočičky.

Pravý náboj dostalo vyprávění až cestou pro vodu. Začínalo celkem nevinně: "...Zvedl se vítr a unášel ve svém objetí jasně zbarvené podzimní listí, drobné větvičky... schazoval lidem klobouky z hlav a bral je s sebou do dalekých zemí... strhával tašky ze střech... strhával i střechy... Ano - bylo to tornádo. Všichni lidé se rychle běželi schovat do sklepů, ve tváři se jim zračila hrůza. Tornádo se blížilo v ladných křivkách a unášelo s sebou vše, co se postavilo do jeho cesty."
Šli jsme totiž přes pole, kde dost foukalo. Ale začali jsme se přibližovat k lesu... "A moudré hlavy starých smrků souhlasně pokyvovaly, potože znaly dávné Proroctví... Proroctví o Konci světa, který se blížil."
Při nabírání vody jsme museli vypravování přerušit (zkuste někdy vyprávět a nabírat přitom vodu - nemožné. Nikdo se nesoustředí, nebo vypadá při této práci tak nepozorný k vašemu příběhu, že vás to dočista znechutí)
Cestou zpět jsme navázali na přerušné líčení apokalypsy konečným soubojem Dobra a Zla ve formě obrovských černobílých mraků na obloze, vítězstvím Dobra a odložením Konce světa o pár století.

 
© by Béra a webslave Nóblhóch