Bodláci - Bodlokatalog

Novinky Oddíl Oddíl živě Plácostroj Kontakty Mapa webu

Bodláci Oddíl živě Kolemjdoucí vyprávění Kolemplovoucí vyprávění

Hacienda, 28.května 2006

náhled náhled náhled náhled náhled náhled náhled náhled

Váhala jsem nad názvem týhle stránky. Nejlepší by bylo dát do názvu obrázek - což bohužel nejde. Třeba v televizi, se pod podobné záběry dává titulek "Bez komentáře", chvíli tu byl název "Show must go on..." - protože co myslíte, že budeme dělat v červnu, ale nakonec je to "Kolemplovoucí vyprávění", když už nám to všechno tak hezky plavalo.

Takže jak to vlastně celé vypadá slovně: po dvou dnech vydatného deště se v devět hodin ráno protrhl v Deštný rybník (kdo to slyšel ve zprávách nebo čet' v novinách má mínus jednu černou čárku: "v Deštné na Jindřichohradecku se protrhla hráz rybníka Kacíř"). V půl desátý voda dorazila do Lhoty, v deset do Samosol - takže k Haciendě tak v 9,52 ráno. (Nutno podotknout, že i bez protrženého rybníka by vody bylo požehnaně - rybník to jenom urychlil) - a asi dvě hodiny vytrvale stoupala, pak hodinu stála a pak začla mírně klesat. Vzhledem k tomu, že jsme měli dost starostí ve Lhotě, dostali jsme se s DCD k Haciendě až kolem poledne. Tedy přesněji řečeno na Porna. Brod vylitej na Porna, před kopečkem k zadní lávce po kolena vody, Galapágy pod vodou. Naděje, že bysme se dostali na druhou stranu byla nulová - jedině, že bysme se chtěli zastavit někde v Lužnici.
Pro ilustraci, kolik vody bylo na louce vejškově - z mola koukali jenom horní prkna. Pod Haciendou voda vesele plula - a s ní příslušný bordel :-) Jestli tam jsou prkna, vidět nebylo, dřevo v dřevníku zůstalo - a ani se nehlo. Zadní lávka hozená na strom a o ní chycená náplava, Benátky (nebo alespoň jedna část) pravděpodobně pod jezem Stránskýho (jak řikal pan Smolík - asi u nás máte nějakou lávku). Louka (z hlediska plošného) byla pod vodou jenom po Haciendu - část, kde v létě stojí stany, byla suchá - tedy přesněji nebyl tam proud vody - ze zkušenosti bych řekla, že tam bylo vody jenom po kotníky.
Ještě jsme zkoušeli, jestli by se nedalo přejít na druhý břeh po lávce k Alexandrovi a na louku přijít horem - nedalo. Lávka k Alexandrovi se vrátila do své původní jarní polohy - o metr jinam, o 60°šikmějc - krom toho i před ní bylo po pás vody (jak tam jsou ty duny a kopečky).
Na jednu stranu jsem litovali, že nejsme na vejletě - Speedy by mohla kotvit u Haciendy. Na druhou stranu jsme nevěděli, co se kde děje a kde je co pod vodou a viděli všechen ten bordel, co jel s vodou a bude se muset uklízet. Dneska už víme, že žádné velké škody na majetku v okolí nejsou - takže zbyl jenom ten bordel. Budiž nám útěchou, že to, co jsme jednou spálili a sesbírali už nemohlo popojet nikam dál.
A několik velkovodních rad závěrem: neberte si děravý holínky, nechoďte se koukat do křoví u Boagrie, donuťte nás zvednout a přivázat Benátky i kdyby bylo sucho jak na Sahaře, choďte po Havlíkově louce tou bažinou pod lesem (občas to bývá nejsušší místo) a buďte rádi, že všechno, co se mělo letos na jaře vykopat u potoka, už bylo vykopaný - protože neručim zato, že na tom neni dalších 30cm písku a bláta nebo že se nopohnuly pařezy a kmeny, podle kterých se hledá...
Béra

 
© by Béra a webslave Nóblhóch