Táborový zpravodaj z roku 2012

Úvodní slovo

Vážené dámy, vážení páni, vážené Bodláci, otvírá se pro Vás zcela nový aktuální táborový zpravodaj. Je o čtyři a půl procenta krásnější než ten předloňský. Bude obsahovat veškeré potřebné informace včas a nebo jenom chvilku poté.


Závěrem

Všichni už jsou v pořádku doma a Táborový zpravodaj 2012 končí. Doufáme, že se Vám tábor a zpravodaj líbil a těšíte se na výlety i další tábor jako my.
Děkuju všem, zejména oddílové radě za skvělej tábor!
Béra


11.8.2012 sobota

Na sobotu jsme měli v plánu asi tři věci, nakonec jich vyplavalo asi sto padesát. Latrýna, lávka, přístřešek a stožár se rozmnožily, ale po spěšném finiši jsme před třetí vyrazili na cestu na vlak. Maruška jela část cesty na velbloudech a slonech a v Řečici jsme byli s předstihem. Pak jen počkat na zpožděný rychlík do Veselí a pak honem do Prahy.


10.8.2012 pátek

V pátek nám začalo bourání. Sice jsme už stany sundali ve čtvrtek, protože bylo hezké počasí, ale skutečné bourání s kladivy a kleštěmi a odbedňovači nastalo skutečně až v pátek po snídani. Do oběda jsme měli všechny vnitřky zlikvidované a v odpoledne jsme všechno dřevo cpali do kuchyně a bourali všechny zbytky staveb a uklízeli, co se dalo. Večer už byla kuchyň připravená na zatlučení a konalo se Koroboroš, kam po několika hodinách úpění u vařiče dorazil i puding. U několika písní jsme si nacvičili valčíkový rytmus a ti, co ještě nechodili do tanečních, tak budou mít náskok před ostatními účastníky. „To bylo v Dakotě, um-ca-ca, um-ca-ca…Když v Laredu tenkrát jsem ulic brouzdal, um-ca-ca…“

Koroborí um-ca-ca

Jiné využítí flétny :-)
9.8.2012 čtvrtek

Čtvrtek byl pro všechny dnem závěru hry. Starším nezačal dobře – jejich vesnice byla objevena a proto se museli rychle zabalit a vesnici vyklidit. To jim trvalo poněkud dlouho, ale nakonec odešli a získali zprávu, kde mají najít zbytek výkupného, které jim věnoval tajemný sponzor. Pak se postupně dostali k rybníku Rytíř, kde jim zmatený posel svěřil do rukou Richarda (v podobě koruny). Tu starší odnesli do tábora a když ji pronesli přes stráže, byl král zachráněn. Amazonky to zvládly o hodně rychleji než Vlaštovky a staly se tak právoplatnými vítězi hry. Veverky následovali tajemnou postavu v šedém plášti, která jim ukázala místo, kde sestrojili vor a po vodě poslali peníze na vykoupení Richarda. Později jim sám král poděkoval za pomoc dopisem. Večer se konal závěrečný táborák, kde se zpívalo a vyhlašovalo a odměňovalo.

Veverky balí

Veverky pořád balí
8.8.2012 středa

Ve středu probíhaly hlavně poslední přípravy na závěrečný táborák – třeba se doplňovalo chrastí, které někdo spálil na nočních hlídkách. Taky byla vyslána bojová skupina Réna, Quicka a Heidi na netýkavky. Veverky měly odpoledne na programu obnovu spálené vesnice, takže si stavěli přístřešky a pěkně se v nich zabydlovali. Starší se připravovali na opuštění vesnice, protože aby Richarda mohli vykoupit, tak z ní zákonitě museli odejít. Proto získávali nové identity jako přestrojení, které bylo různě silné podle jeho uvěřitelnosti. Například výmluva: „Jsem papež.“ byla nejméně účinná. Takže starší se nám takhle převtělili do námezdní síly ze Skotska, Švarného Junáka Mirka Trojana, Grubzona nebo Pačiče Pipka.


7.8.2012 úterý

Dopolední program nebyl Garpa – sport, ale pro změnu Quicka – sport. Hrál se volejbal a přehazovaná, abychom využili tu síť, co jsme postavili. Odpoledne starší přemohla epidemie všech možných středověkých nemocí. Vydali se hledat lék, který by je zachránil. Vlaštovky nedopadly dobře – diagnóza říkala, že zůstanou už navěky ve sklípku, dokud je nemoc nepřemůže. Naštěstí se z toho nějak vylízaly. Veverky začaly získávat do bodování modré peníze. Musely se vydat do jiných krajů, které nezachvátil požár. A v jiných krajích mají modrou měnu.

tabor
6.8.2012 pondělí

V pondělí se staly dvě protichůdné události. Docházelo dřevo na topení a ve veverčí vesnici vypukl požár. Dokonce shořely i jmenovky na bodování, takže nebylo úplně jasné, co komu patří. Veverky soutěžily ve vaření čaje (asi měly z toho požáru žízeň). Starší přepadávali pocestné – běhaly po louce až do posledního dechu. Tak jsou oddaní záchraně krále Richarda. Odpoledne šli všichni na dřevo (snad nebude další požár) a večer byly Garpy a Verči exkluzivní plněné knedlíky (ovoce bylo uvnitř a ne venku, jak je u nás zvykem). Večerní Zlatou slepici vyhrály Veverky, gratulujeme!

pondeli 1

pondeli 2
5.8.2012 neděle

Neděle má tradičně jenom dva denní programy, protože odpoledne je osobní volno. Dopoledne se tedy hrála táborová hra. Starší družiny se stále snaží dohnat ztrátu, kterou jim způsobilo zmizení jejich peněz získaných na výkupné. Po tom, kdo jim je vzal, ale nepatrají. Večer byl pogram o hvězdách, kdy jsme dělaly ze svíček různá souhvězdí.
Před večerkou nás dohnala bouřka, takže všichni spali v Haciendě. Oddílová rada sledovala bouřku na verandě - byla to hezká podívaná - a hlavně docela rychlá - o půlnoci už jsme všichni v klidu spali.


4.8.2012 sobota

Dnes jsme věnovali první program hře ve zdravovědě Hrálo se na jednotlivce, v součtu časů pak vyhrály Amazonky. Veverky předstíraly zraněné a nemocné a u toho se naučily, jak a co správně dělat. Odpoledne se připravovalo dřevo na závěrečný táborák - trochu v předstihu, ale jsme připravený. Večer jsme hrály vzájemně poznávácí se hru - kterou s přehledem vyhrála Astra. A z této hry víme, že tři lidi v oddíle mají tři sourozence a většina má nohu 37-40. Jo a Quicka nemá ráda fazole...


3.8.2012 pátek

Celé dopoledne jsme věnovali pečení hadů - několik postřehů: je lepší, když oheň hoří než nehoří, cukr karamelizuje, kmín se musí připlácat a bezlepkovej had je spíš rejnok. Odpoledne starší družiny hasily požáry - no, spíš požár, protože obě družiny objevily za celé odpoledne jenom jeden oheň druhé družiny - nebo že by rádkyně svoje ohně tak dobře schovaly? Takže zase remíza. Veverky odpoledne vyráběly náramky. Večer byl Slibový táborák. Malou úmluvu skládala Zeka, Velkou Garpa a Tače.

Zeka a Maruška

Anita

Hadi na klaccích

Veverky


2.8.2012 čtvrtek

Majdo, všechno nejlepší k narozeninám!
Dnes to bude stručné, i když je to škoda, protože starší družiny dobývaly hrad Dunstan, kde byl držen zajatec - dobře to dopadlo, protože zajatec byl osvobozen (i když s velkou obětí rádkyň, které dvacet minut stály na stromě, aby je nenašly stráže). Tuhle část vyhrály Amazonky. Veverky dneska bohužel byly obelstěny, protože dopisy, které celé dopoledne hledaly, byly od nepřátel. Ale pozítří se prý všechno v dobré obrátí.


1.8.2012 středa

Dneska se ohlásili do naší vesnice výběrčí daní, kteří přišli zdanit výdělky z jarmarku. A to nikdo nechtěl, takže se holky ráno vytratily do lesa, kde se celý den skrývaly. Postavily si přístřešek, kradly jídlo a nakonec musely vysvobodit rádkyně ze zajetí. A ve vyhnanství se jim tak zalíbilo, že se rozhodly tam přespat. Večer si uvařily večeři na ohni, teď zpívají s flétnou u Prašivýho a pak si zalezou do svýho přístřešku a budou spát.

Testování opékání bezlepkového chleba

Starší vaří večeři ve vyhnanství

Půjdeme nebo ne

Vlaštovky jdou vysvobodit rádkyni


31.7.2012 úterý

V dopoledním programu Veverky i starší chodili po pochodových značkách - a co starší nahnali včera při azimutech, ztratili dneska hodinovým hledáním jedné šipky... (rádkyně se dohodly, že asi vyhrály Vlaštovky,ale Réna rozhodla, že nikdo, protože přišli společně, veverčí hra vítěze neměla). Odpoledne se vyráběly svíčky. Uvidíme, co z toho bude. Nejdůležitější činností ovšem dneska bylo pečení žemlovky k večeři. Doufejme, že náš hokus pokus novinka bude mít úspěch. Quicka říká, že je to moc dobrý, tak snad jo. Rádkyně se za soumraku vydávají za dalším úkolem - zatím nevědí, co je čeká, tak jsou trochu nervózní.

Garpa a Quicka patlají žemlovku

Garpa nese žemlovkou do pece

Výroba svíček v budoáru - Janka, Zeka a Šárka

Výroba svíček v budoáru - Heidi, Astra a Réna


30.7.2012 pondělí

Dopoledne holky stavěly volejbalové hřiště - příště už možná budou i hrát. Potom byl čas na plnění oddílových zkoušek - ale k nováčkovský se nikdo moc nedostal. Odpoledne starší družiny hledali spojence, který padl do pasti. Po azimutech obcházeli všechny pasti - obešli to rychleji, než se čekalo. Nejrychleji to oběhly Vlaštovky. Veverky hledaly uneseného člena a vyhrála Zeka. Večer se běhala Fíji opičí dráha. Ta bude mít ještě několik kol.


29.7.2012 neděle

Ráno jsme se rozloučili s rodiči, kteří tu přespávali z včerejšího návštěvního dne a doháněli jsme resty ze včerejška - třeba dřevo nebo vodu. Potom byla dnešní část táborové hry (vyhráli Amazonky). Během osobního volna nás kapánek zkropil slejvák, ale byli jsme připravený a nemáme žádné ztráty. A pro nepřízeň počasí jsme navečer zase vypustili dřevo a místo toho skládali origami - dneska lilie a zajíce. V táboře už je tma, všichni jsou zalezlí a spí - jenom oddílová rada se vydala kamsi po proudu potoka, tak uvidíme, jestli jim to k něčemu bude...

Starší před programem

Veverky při programu


28.7.2012 sobota

Zdravíme z deštivého návštěvního dne. Dopoledne jsme stihli za horkého počasí zahrát Heidi hru - skládání a hledání obrázků (vyhráli Tače, Taisha, Zeka, Janka, Réna a Anita), potom jsme nacvičovali a začali připravovat Jarmark na návštěvní den: Heidi s Astrou mají stánek, kde se trefuje do týpka a hází se ringokroužkem na kůly; Šárka, Janka a Zeka se zkouší tábornické dovednosti a Kiki s Anitou učí zájemce vázat uzly. Quicka s Taishou si otevřely sázkovou kancelář, kde se sází hlavně na knedlíky a déšť. Garpě s Tače překazilo jejich atrakci počasí. Rodičů přijelo spousta a většina bude přespávat, tak snad uvidí tábor i při sluníčku. Dnešní Veselý táborák bude nejspíš v Budoáru. Letos byl Veselý táborák pohádkový - Veverky hrály Jeníčka a Mařenku v moderní podobě, Vlaštovky Pohádku o popleteném čertu a Amazonky pohádku Není král jako král - snad se to líbilo. A myslím, že rodiče budou v Budoáru sedět ještě dlouho Aspoň nám budou zahánět ty bouřky, co kolem nás brousí.

tee-pee


27.7.2012 pátek

Dneska bylo druhé jasné ráno - se spoustou rosy. Dopoledne jsme nejdřív sportovali - ještěže nám posekali Porna - máme vééélký hřiště. Ve druhém programu byla táborová hra, starší družiny sbíraly části poztrácených mečů na cestě, která byla hlídaná (vyhrály Vlaštovky). Veverky hledaly zásoby jídla a lovily vlka (vyhrála Anita). Odpoledne jsme připravovali dřevo na zítřejší Veselý táborák.
Všichni se těší na zítřejší návštěvní den. Pokud jste nedostali informace o příjezdu a plánujete přijet, napište prosím Béře.

sportovani 1

sportovani 2


26.7.2012 čtvrtek

Družiny se konečně pustily do shánění peněz na výkupné za krále Richarda. Starší začaly sbírat peníze v okolí vesnice, mělo to něco společného s básničkami (vyhrály Vlaštovky). Veverky v přestrojení pronikly do města, kde peníze vydělávaly prací (vyhrály Zeka a Anita). Na fotkách máme bodování táborové hry, kam se sbírají mince. V bodování pořádku probíhá souboj mezi staršími a Veverkami a mezi službami v kuchyni souboj krčem.

bodovani 1

bodovani 2

bodovani 3

bodovani 4


25.7.2012 středa

Dnes byl deštivý den, družiny se seznamovaly se svojí novou vesnicí a jejími obyvateli (vyhrály Vlaštovky). Odpoledne chodily poslepu v bludišti, kde rozeznávaly předměty a zároveň zaznamenávaly, jak a kudy bludiště vede (vyhrály Amazonky). A večer už se začalo nacvičovat na Veselý táborák, který bude o návšťěvním dnu.

vlaštovky v bludišti 1

vlaštovky v bludišti 2
24.7.2012 úterý

V úterý se trochu oteplilo a tak jsme toho využili ke stavbě hradeb a nácviku boje. Holky byly rozdělené na dvě skupiny, které proti sobě bojovaly - postavily si hradby a připravily blátivou munici - a hurá do útoku!

stavba hradeb 1

stavba hradeb 2

boj 1

boj 2

Na zahajovací táborák přišel tajemný posel se vzkazem pro všechny, kteří chtějí pomoci králi Richardovi ze zajetí. Je potřeba vybrat v Anglii dostatek peněz na jeho výkupné. Celé to ale ztěžuji příznivci samozvaného krále Jana,zejména pak Philip z Dunstanu,který pátrá po všech zastáncích krále Richarda. Proto se děti musí skrývat v tajné vesnici v lesích,odkud vyráží do okolí shánět mince.


21.7.2012 sobota - pondělí

Konečně se vám hlásíme se zprávami pro zpravodaj. Omlouváme se za zpoždění, které bylo způsobeno čištěním stránek a počítačů. Přípravná četa přivítala ostatní obyvatele tábora s postavenými stany, že se mohlo hned začít stavět. A všichni spali už první noc na svých postelích. I když počasí nebylo nijak hrozný - až na zimu - nějak se nám stavění zaseklo a zahajovací táborák byl až v úterý.

stavba velkého teepee


 
© by webslave Nóblhóch